Zdrowie

Brzuch w stresie

29.04.2017

Gdy po nerwowym dniu pojawia się zgaga, winą za to można obarczyć nie tylko zwieracz przełyku, ale i stres. Gdy się denerwujemy, wydzielają się hormony adrenalina i kortyzol. Pod ich wpływem zwiększa się ilość soków trawiennych w żołądku. Drażniący płyn wydostaje się w kierunku gardła i powoduje nieprzyjemne uczucie palenia.
Ulgę przynosi środek zobojętniający kwas żołądkowy lub preparat hamujący wydzielanie soków trawiennych.

Ataki mdłości

Przed ważnym wydarzeniem, np. publicznym wystąpieniem, wielu osobom zdarzają się mdłości. To wina adrenaliny i kortyzolu, które powodują m.in. skurcz żołądka. Gdy jest silny, może wywołać wymioty.
Warto otworzyć okno i wziąć kilka głębokich oddechów. Świeże powietrze łagodzi odruch wymiotny i pomaga się uspokoić. Można też wypić chłodną herbatkę z imbiru, który zapobiega mdłościom. Torebkę herbaty imbirowej albo łyżeczkę świeżo startego korzenia zalewa się wrzątkiem i po 20 min wypija.

Objawy nerwowego jelita

Tępy ból w dole brzucha, występujące na przemian biegunki i zaparcia mogą oznaczać zespół jelita drażliwego. Przyczyny ataków nie są znane, ale te objawy często występują po nerwowym dniu.
Gdy dochodzi do zakłócenia pracy jelit, warto wypić herbatkę z mięty i melisy.

Żołądkowe problemy

Ból, który pojawia się przed posiłkiem lub po nim, a także pieczenie, mogą sugerować, że w żołądku lub dwunastnicy utworzyły się wrzody. Z powodu stresu zmniejsza się odporność błony śluzowej tych narządów i kwas solny zaczyna ją drażnić. Podczas napięcia uaktywnia się bakteria Helicobacter pylori i wywołuje nieprzyjemne objawy.
By sprawdzić, czy za ból odpowiadają wrzody, najlepiej zrobić gastroskopię. Objawy łagodzą preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, a zakażonych bakterią Helicobacter leczy się antybiotykami.

Bolesne skurcze

Tym, którzy przejmują się humorami szefa, zdarza się nagły ból po lewej stronie brzucha albo pod pępkiem. Hormony stresu, które wydzielają się w pełnej napięcia sytuacji, sprawiają, że często pojawia się bolesny skurcz jelit.
W takiej sytuacji ulgę przynosi środek rozkurczający. Można też wypić herbatkę z melisy, która działa uspokajająco i rozluźnia mięśnie.

Hormonalna biegunka

Częste wizyty w toalecie przed ważnym wydarzeniem to także efekt działania hormonów stresu. Adrenalina sprawia, że wydzielina jelit staje się obfita i rozrzedzona. Mocno przyspiesza też perystaltyka jelit. Podczas biegunki wywołanej stresem nie ma ostrego bólu brzucha.
Gdy za rozstrój odpowiadają nerwy, dobrze jest przyjąć preparat, który uspokaja perystaltykę jelit. W stresującym okresie warto jeść lekkostrawne produkty, np. banany, ryż, gotowane warzywa.

Źródło: Samo Zdrowi