Zdrowie

Prawdy i mity o nadciśnieniu

17.02.2017
  1. Nadciśnienie tętnicze dotyczy tylko osób otyłych.
    Fałsz.

    Nadciśnienie tętnicze dotyczy tak naprawdę wszystkich. U osób otyłych częstość występowania tej choroby jest rzeczywiście wyższa, ponieważ otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego. Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce nie odbiega od danych innych krajów wysokorozwiniętych. Według badań epidemiologicznych NATPOL PLUS ok. 1/4 dorosłej populacji w Polsce ma problemy z tą chorobą. Badania dostarczyły niezbitych dowodów, że istnieje silny związek pomiędzy nadciśnieniem a masą ciała. Zmniejszenie masy ciała powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i u tych, u których ciśnienie jest prawidłowe. Średnie obniżenie ciśnienia tętniczego wynosi ok. 1mmHg na każdy utracony kilogram.
  2. Sól jest największym wrogiem osób chorujących na nadciśnienie
    Prawda.

    Sód znajdujący się w soli to pierwiastek niezbędny do życia. Należy jednak pamiętać, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, co wiąże się z ?zapełnieniem? tętnic i automatycznym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Badania prowadzone przez lekarzy kardiologów na całym świecie potwierdziły, iż zmniejszenie codziennej porcji soli powoduje redukcję ciśnienia tętniczego, natomiast nigdy nie spowoduje całkowitego zaniku choroby. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g/dobę (łyżeczka).
    Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny jednak pamiętać, że wysokość ciśnienia tętniczego zależy od bardzo wielu czynników zewnętrznych. W populacji krajów słabo rozwiniętych na ogół obserwuje się  niższe ciśnienie niż w populacji krajów uprzemysłowionych. W ubiegłych latach różnice te przypisywano pojedynczym czynnikom, najczęściej właśnie zwiększonemu spożyciu soli. Obecnie uważa się, że na wyższe ciśnienie wpływ ma szereg innych różnic dotyczących zwyczajów żywieniowych i stylu życia.
  3. Regularne stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowym sprawi, że problem nadciśnienia i chorób serca nam nie grozi.
    Fałsz w przypadku nadciśnienia tętniczego. Prawda w przypadku chorób serca.

    Regularne stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowym zapobiega powstawaniu zatorów lub zakrzepów, które mogą prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, czy innych chorób takich jak udar mózgu. Badanie kliniczne ?HOT? wykazało, że dodatkowe włączenie małej dawki leków z kwasem acetylosalicylowym do standardowego leczenia u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, spowodowało zmniejszenie występowania poważnych chorób sercowo naczyniowych (zawałów) oraz udarów mózgu natomiast nie zwiększyło się ryzyko krwawienia mózgowego. Pokazuje to, że stosowanie  leków z kwasem acetylosalicylowym należy rozważyć u osób chorych na nadciśnienie tętnicze w wieku > 50 lat lub z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze stosujące pochodne kwasu acetylosalicylowego ( silne leki niesterydowe przeciwzapalne) często mogą mieć problem z ?zatrzymaniem ? płynów w organizmie  co prowadzi do upośledzenia czynności nerek i  tym samym do podniesienia się ciśnienia tętniczego. Badania kliniczne wykazały, że u chorych na nadciśnienie tętnicze stosujących regularnie silne leki przeciwbólowe-przeciwzapalne ciśnienie tętnicze średnio wzrasta o 5 mmHg.
  4. Nadciśnienia nie da się wyleczyć.
    Prawda.

    Nadciśnienia nie da się wyleczyć, ale można złagodzić skutki tej choroby poprzez stosowanie metod niefarmakologicznych takich jak zaprzestanie palenia tytoniu, zmiana diety (zwiększenie spożycia owoców i warzyw, zmniejszenie spożycia tłuszczów, ograniczenie spożycia soli oraz alkoholu), redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, oraz regularne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych. Wszystkie te czynniki mają na celu utrzymanie ciśnienia tętniczego w granicach normy. W niektórych, łagodnych przypadkach tej choroby stosowanie leków nie jest konieczne - wystarczające są jedynie metody niefarmakologiczne czyli zmiana stylu życia.
  5. Nadciśnienie w ciąży jest częstym przypadkiem u kobiet ciężarnych i nie należy panikować z tego powodu.
    Prawda. 

    Nadciśnienie tętnicze pojawiające się w okresie ciąży dotyczy 3-10% kobiet, z czego 70% przypadków to panie rodzące po raz pierwszy. Wystąpienie nadciśnienia ciążowego związane jest z nieprawidłową adaptacją organizmu kobiety do zmian, które zachodzą w jej organizmie w czasie ciąży. Nadciśnienie najczęściej pojawia się po 20 tygodniu ciąży i ustępuje po porodzie. Kobiety będące w ciąży zwykle dużo skrupulatniej dbają o swój stan zdrowia i regularnie się badają - zdarza się, że właśnie w tym okresie wykrywane jest u nich nadciśnienie przewlekłe (występujące już od jakiegoś czasu) lub następuje jego zaostrzenie. Takie nadciśnienie stanowi aż 1/5 wszystkich przypadków nadciśnienia rozpoznawanego w ciąży.
    W przypadku rozpoznania nadciśnienia ciążowego należy regularnie stosować zalecone leki oraz kontrolować skuteczność leczenia poprzez pomiary ciśnienia tętniczego. 
    Badania epidemiologiczne wykazały, że kobiety, u których wystąpiło nadciśnienie ciążowe narażone są bardziej na rozwój nadciśnienia przewlekłego w przyszłości. Dodatkowo, szczególnie podatne na tę chorobę są kobiety, u których zauważalny jest czynnik ryzyka taki jak otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej (wysoki cholesterol) czy węglowodanowej.
  6. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny codziennie mierzyć ciśnienie.
    Prawda

    Zgodnie z najnowszymi zaleceniami  w okresie ustalania rozpoznania choroby i rozpoczynania leczenia należy wykonywać co najmniej 2 pomiary rano oraz co najmniej 2 pomiary  wieczorem każdego dnia przez tydzień (przed jedzeniem i przed przyjęciem leków). Osoby na stałym leczeniu  powinny mierzyć ciśnienie przez 1 tydzień co 3 miesiące (przed każdą  wizytą lekarską)., a wyniki badania zapisywać. Zeszyt z wynikami należy pokazać lekarzowi podczas kontrolnych wizyt.
  7. Osoby cierpiące na nadciśnienie częściej niż pozostali pacjenci powinni odwiedzać okulistę.
    Prawda.

    Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego osoby cierpiące na tę chorobę powinny okresowo np. raz na 3 lata badać dno oka. Jest to niezbędne do oceny zaawansowania zmian  nadciśnieniowych. Tętnice na dnie oka to jedyne naczynia w organizmie, które lekarz może zobaczyć  i ocenić.
  8. Z nadciśnieniem można normalnie żyć.
    Prawda

    Pod warunkiem, iż pacjent stosuje się do zaleceń lekarza prowadzącego i regularnie przyjmuje zapisane mu leki.
  9. Osoby z nadciśnieniem tętniczym do końca życia muszą przyjmować leki obniżające ciśnienie.
    Prawda.

    Nadciśnienie tętnicze jest stanem, w którym wymagane jest systematyczne leczenie. Osoby dla których środki niefarmakologiczne (zdrowy tryb życia) są niewystarczającym rozwiązaniem muszą regularne przyjmować leki obniżające ciśnienie.
  10. Osoby z nadciśnieniem nie powinny latać samolotem.
    Fałsz.

    Nadciśnienie tętnicze nie stanowi żadnej przeszkody, jednak przed lotem należy udać się do lekarza oraz poinformować go o planowanej podróży. Lot samolotem jest bardzo często przeżyciem emocjonalnym, dlatego też warto mieć ze sobą lek zapisany przez lekarza, który ewentualnie obniży nam ciśnienie oraz leki uspakajające.