Dieta

Szkolna dieta

14.09.2017

Według najnowszych brytyjskich badań ponad milion dzieci zastępuje odpowiednie śniadanie posiłkiem z fast foodu albo papierosem. Jeden na czterech nastolatków podjada chipsy, czekoladki i ciastka przed wyjściem do szkoły. Jeden na trzydziestu czternastolatków zapala papierosa. Wiele rodziców przekazuje swoim pociechom kieszonkowe za które mają sobie kupić jedzenie - ogrom tych pieniędzy wydawany jest na niezdrowe przekąski.

Rocznie dzieci wydają ogromne sumy na ciastka, przekąski, drożdżówki i hamburgery zjadane w drodze do szkoły. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że nieodpowiednia dieta skutkuje brakiem koncentracji i zamętem w głowie najmłodszych.

Dzieci niechętnych do współpracy i nie mogących się skoncentrować podczas lekcji jest coraz więcej. Wszystko z powodu braku śniadania, które dostarcza jedną czwartą energii na cały dzień. A brak tej energii sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni i niezdolni do skupienia uwagi.

Co jest przyczyną takiej sytuacji? Wybieranie się do szkoły jest stresującym momentem dla rodziców, którzy sami wybierają się do pracy. Jednak odpowiednia organizacja czasu sprawi, że dzieci wyniosą z domu zdrowe nawyki dotyczące odżywiania - poświęćmy więc im nieco więcej uwagi oraz dajmy dobry przykład!

Jaka dieta?

Nasza dieta powinna być uzależniona od pory roku - jesienią dobrze jest spożywać duże ilości witamin oraz węglowodanów. Odpowiednio skomponowane menu wzmocni naszą odporność oraz dostarczy nam, potrzebnej do sprawnego funkcjonowania, energii. Układając jesienny jadłospis zadbaj o to, aby znalazły się nim przynajmniej dwa ciepłe posiłki, w ten sposób oszczędzasz tak potrzebą podczas chłodnych dni energię.

Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek - najlepszym rozwiązaniem będzie spożycie pełnoziarnistego pieczywa, musli oraz ciepłego napoju. Energia, którą organizm czerpie z pierwszego posiłku jest niemal w całości spalana, pamiętajmy, że jesienią i zimą jest ona szczególnie potrzebna.

Obiad powinien być bogaty w węglowodany, lecz nie znaczy to że mamy zapomnieć o warzywach. Zrezygnujmy z tłustych i ciężkostrawnych potraw, które nie tylko podnoszą poziom cholesterolu, ale także wywołują uczucie ciężkości i senności. Produkty, który dostarczą nam energii to suszone owoce, gorzka czekolada, pestki słonecznika czy migdały.

Do codziennego jadłospisu warto także włączyć produkty bogate w błonnik - makaron razowy, brązowy ryż. Cenne dla naszego organizmu składniki zawarte są w rybach - kwas Omega 3 wzmacnia nasz organizm i zapobiega infekcjom.