Tarczyca to gruczoł, który wydziela hormony i ma za zadanie utrzymywać ich poziom w stanie równowagi fizjologicznej. Jeżeli poziom hormonów staje się za niski lub za wysoki mamy do czynienia z chorobami tarczycy - niedoczynnością lub nadczynnością.
Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów tarczycy. Ich zbyt niski poziom w organizmie niemal od razu daje o sobie znać. Niestety nie zawsze potrafimy to zauważyć i długo borykamy się z objawami choroby, które znacznie obniżają jakość naszego życia.
Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Jednym z pierwszych symptomów choroby jest przewlekłe uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci. Słabszej kondycji psychicznej i emocjonalnej towarzyszy częste uczucie chłodu, marznięcie. Skóra staje się sucha, blada i zimna. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby można zauważyć nadmierne rogowacenie naskórka (szczególnie na łokciach i kolanach), łamliwe włosy, przerzedzenie brwi, problemy w funkcjonowaniu układu trawiennego (zaparcia), a nawet zmieniony głos (pogrubienie strun głosowych) oraz zwiększenie masy ciała. Niedoczynność tarczycy może skutkować również często pojawiającymi się stanami depresyjnymi i obniżeniem sprawności intelektualnej.Dlaczego chorujemy na niedoczynność tarczycy?
Jedną z częściej występujących przyczyn jest zapalenie autoimmunologiczne tarczycy tzw. choroba Hashimoto.Warto wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna, a więc np. córka matki chorej na niedoczynność tarczycy powinna szczególnie pamiętać o profilaktycznej kontroli poziomu hormonów tarczycowych, a w przypadku wystąpienia objawów podobnych do opisanych powyżej skonsultować się z lekarzem. Choroba zakodowana w kodzie genetycznym może, choć nie musi się ujawnić. Prawdopodobieństwo jej rozwoju rośnie w tych momentach życia kiedy w organizmie kobiety zachodzą znaczne zmiany tj. ciąża lub menopauza. Niedoczynność tarczycy może być także powikłaniem po leczeniu operacyjnym lub terapii jodem radioaktywnym. Jeżeli wydaje ci się, że występuje u ciebie któryś z objawów niedoczynności tarczycy koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który może potwierdzić występowanie tej choroby po wykonaniu USG tarczycy lub po oznaczeniu hormonów tarczycy i TSH. W leczeniu niedoczynności tarczycy stosuje się doustne preparaty suplementacyjne - hormony tarczycy. Nadczynnością tarczycy określa się ogólnoustrojowe skutki nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę.Co powinno skłonić nas do sprawdzenia poziomu hormonów tarczycowych oraz wizyty u lekarza?
Jeśli zauważymy, że:Często towarzyszy nam uczucie:
- stałego uczucia gorąca
- zwiększonej potliwości (skóra staje się ciepła i wilgotna)
- nadmiernej pobudliwości.
- mimo wzmożonego apetytu obserwujemy spadek masy ciała oraz osłabienie.
- odczuwamy duszność i kołatania serca
- mamy wyraźną niechęć do wysiłku fizycznego i intelektualnego
- nasze ręce często drżą.
Pojawia się:
- wytrzeszcz oczu
- bezsenność
- nieregularne miesiączkowanie
- zahamowanie wzrostu
- powiększenie tarczycy
Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy?
Do najczęstszych czynników należą:- Choroba Grave-Basedowa - pobudzenie tarczycy przez autoprzeciwciała
- Gruczolak - wydziela nadmierną ilość hormonów
- Przedawkowanie hormonów tarczycy w leczeniu jej niedoczynności
- Zapalenie tarczycy