Przed wyjazdem
Poza ochroną zewnętrzną, która oczywiście jest niezbędna warto pomyśleć także o wzmocnieniu organizmu od wewnątrz - spożywaj więc więcej warzyw i owoców, które są bogate w naturalne przeciwutleniacze - witaminy A, C, E, minerały takie jak cynk i selen oraz substancje roślinne takie jak likopen, betakaroten i flawonaidy. Owoce i warzywa szczególnie bogate w przeciwutleniacze to takie, które mają zielone i pomarańczowe zabarwienie.
Jeżeli o kremach z filtrem przypominasz sobie dopiero wtedy, gdy jedziesz na wakacje to zmień to od razu. Słońce świeci przez cały rok i nawet gdy go nie widzimy narażeni jesteśmy na zagrożenia, które ze sobą niesie - promienie UVA i UVB atakują skórę nawet przez chmury. Z tego względu krem z faktorem SPF minimum 8 jest bezwzględnie konieczny.
Skórę trzeba przygotować na słońce z odpowiednim wyprzedzeniem - podczas intensywnego opalania skóra nie jest w stanie wyprodukować melaniny na tyle szybko, by zapobiec narażeniu na promieniowanie UV, dlatego też warto pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej z dużym wyprzedzeniem.
Jeżeli zażywasz leki takie jak antybiotyki, środki antyhistaminowe czy pigułki antykoncepcyjne, twoja skóra może być bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Podobne działanie mogą powodować także napary z ziół np. z dziurawca, czy też sok z selera.
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zasięgnięcie opinii lekarza, który z pewnością pomoże i doradzi w kwestii ochrony przeciwsłonecznej.
W sezonie wakacyjnym pogoda jest znacznie cieplejsza, zwiększa się nasz metabolizm, a to przyczynia się do większej aktywności gruczołów łojowych. Z tego względu nasza skóra wymaga zwiększonej higieny i dbałości - do oczyszczenia skóry często przydaje się łagodny środek ściągający lub tonik. Warto także stosować maseczki, nawet do dwóch razy w tygodniu - doskonale sprawdza się w tej roli zimna kwaśna śmietana lub jogurt. Pomocne także są peelingi, które oczyszczą twoją skórę.
Podczas wakacji
Ochrona głowy
Aby chronić głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz wiatru najlepiej jest zaopatrzyć się w odpowiednie nakrycie głowy oraz szal. Ochronią nas przed słońcem, a ponadto mogą być ozdobą samą w sobie - możesz udekorować plażowy kapelusz muszlami, kwiatami czy wstążką.
Chociaż może się to wydawać dziwne włosy także mogą ulec poparzeniom słonecznym - tracą wtedy połysk, rozdwajają się i łamią. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne uszkadzają keratynę, czyli budulec włosa. Dobrym sposobem na uniknięcie tego problemu jest płukanie ich lekko chłodną wodą. Pamiętaj, żeby nie suszyć włosów bezpośrednio na słońcu, bo to tylko jeszcze bardziej je niszczy. Pamiętaj, że na działanie promieni UV odporniejsze są włosy ciemne, a bardziej podatne blond, naturalne i rozjaśniane oraz siwe.
Ochrona skóry
Aby uchronić się przed oparzeniami, podrażnieniami czy opryszczką należy pamiętać o smarowaniu ciała, twarzy i ust kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry zawarte w kosmetykach mają za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem i spowolnić cały proces opalania się czyniąc go bezpieczniejszym.
Zwróć uwagę, że każdy preparat do opalania oznaczony jest skrótem SPF (Sun Protection Factor) oraz cyfrą oznaczającą wysokość filtra. Oczywiście im wyższa wartość cyfry przy oznaczeniu SPF, tym większa ochrona przeciwsłoneczna. W skrócie można powiedzieć, że stosując np. krem z filtrem SPF 10 możesz przebywać bezpiecznie na słońcu 10 razy dłużej niż gdybyś nie stosował żadnej ochrony przeciwsłonecznej.
Ważne jest odpowiednie dopasowanie wysokości filtra do fototypu twojej skóry. Pamiętaj, że w ciągu całego dnia spędzonego na słońcu nie wystarcza jedna aplikacja kremu - rób to częściej. Ponadto pamiętaj o użyciu kremu po każdej kąpieli. Aby nie narażać się na szkodliwe skutki promieniowania słonecznego zrezygnuj z opalania w godzinach 11.00-15.00, wówczas słońce działa najbardziej intensywnie.
Jaki krem będzie dla ciebie najlepszy?
W zależności od wysokości filtra UV można podzielić kosmetyki na 3 główne grupy:
- Kosmetyki z niskimi filtrami (SPF 2 - SPF 5) - są to preparaty przeznaczone dla osób o ciemnej karnacji lub krótko przebywających na słońcu z racji tego, że wykazują niską ochronę przeciwsłoneczną. Ta grupa kremów często ma w swoim składzie substancje brązujące lub rozświetlające. Najczęściej niskie filtry występują w olejkach do opalania, które zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci i nadają skórze wyjątkowy połysk.
- Kosmetyki z filtrami pośrednimi (SPF 5 - SPF 25) - występują najczęściej w postaci emulsji lub mleczek do opalania i polecane są jako typowa ochrona przeciwsłoneczna. Dobór odpowiedniego filtra uzależniony jest od przewidywanego czasu przebywania na słońcu, od regionu do którego udajemy się na wakacje jak również od typu karnacji. Kosmetyki te, najczęściej posiadają w swoim składzie, obok filtrów UV, substancje nawilżające, chroniące skórę przed utratą wilgoci.
- Blokery słoneczne (filtry powyżej SPF 30) - są to preparaty, które zatrzymują prawie całkiem promieniowanie słoneczne dając bardzo wysoką ochronę. Wysokie filtry w kosmetykach polecane są przede wszystkim dla osób o bardzo jasnej karnacji, z wrażliwą skórą, przebywających w krajach o bardzo dużym narażeniu na promieniowanie UV oraz u małych dzieci.