Bolący krzyż może się pojawić niezależnie od wieku czy płci. Najważniejszą kwestią zapobiegającą powyższym dolegliwościom jest dbanie o nasz kręgosłup czyli np. prawidłowa postawa (również podczas siedzenia), nie dźwiganie ciężarów itp. Pamiętajmy, że urazy kręgosłupa mogą być bardzo poważne , często nawet po rehabilitacji odczuwamy bóle w partiach, których dotknął uraz. Zobaczcie jakie popełniamy błędy:
Przeciążenie i nadwyrężenie mięśni spowodowane między innymi
- siedzącym trybem życia
- podnoszeniem zbyt ciężkich przedmiotów
- brakiem ruchu, aktywności fizycznej
Bóle są także często spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi, dysków oraz różnego rodzaju urazami. Do najczęstszych należą
- Dyskopatie - choroby krążka międzykręgowego zwanego dyskiem. Dysk może ulec degeneracji (odwodnienie) lub wpuklić się w obręb rdzenia kręgowego, powodując ucisk na rdzeń kręgowy i na korzenie nerwowe.
- Zwyrodnienia - ich przyczyną jest naturalne starzenie się i zużycie tkanki kostnej. Zwyrodnienie powoduje powstawanie wyrośli kostnych, które drażnią sąsiednie tkanki i powodują ból.
- Wady rozwojowe - dotyczą ok. 15% ludzi na świecie. Powstają na skutek wrodzonych zmian w budowie kręgów lub są to zaburzenia ostatniego etapu wzrostu kości.
- Urazy
Jak dbać o kręgosłup?
- dbaj o regularny ruch i aktywność fizyczną - sporty najmniej obciążające kręgosłup to pływanie i jazda na rowerze
- ćwicz codziennie, rozciągaj się po wstaniu z łóżka
- dbaj o prawidłową postawę tak, aby Twoje plecy były wyprostowane
- staraj się nie przebywać długo w jednej pozycji
- dbaj o zdrową dietę, utrzymuj prawidłową masę ciała - nadwaga bardzo często prowadzi do problemów z kręgosłupem
- jeżeli bóle są permanentne, zgłoś się do lekarza