Większość z nas z ochotą korzysta z dobrodziejstw lata opalając się oraz zażywając morskich kąpieli. Należy jednak pamiętać, że po wakacyjnym wypoczynku szczególnie ważna jest ochrona włosów oraz skóry. Promienie słoneczne sprzyjają poprawie wyglądu skóry, ale jednocześnie wysuszają ją, powodują, że staje się odwodniona.
Dlatego też, w okresie jesiennym powinniśmy pamiętać o stosowaniu balsamów intensywnie nawilżających. Należy ich używać raz lub dwa razy dziennie, a w przypadku gdy skóra jest bardzo odtleniona powinniśmy ją dodatkowo intensywnie natłuszczać.
Znamiona
Okres początku jesieni to dobry czas, aby przyjrzeć się naszym znamionom, które często pod wpływem zbyt długich kąpieli słonecznych zmieniają się. Większość z nich jest niegroźna, jednak część może się rozwinąć prowadząc niekiedy do powstania najbardziej złośliwego nowotworu skóry, zwanego potocznie czerniakiem. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian należy udać się do dermatologa na badanie kontrolne.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać czy istniejące znamiona nie zmieniły swojego wyglądu lub czy nie pojawiły się nowe. Podczas obserwacji zwróćmy uwagę na 5 aspektów wyglądu znamion: asymetrię - niesymetryczne znamiona zwiększają ryzyko czerniaka, ? regularność brzegów - podejrzane zmiany skórne mają nieregularne brzegi, kolor - wielobarwne znamię lub zmiana jego koloru powinny zwrócić naszą uwagę, wielkość - znamiona o średnicy powyżej 7mm zwiększają ryzyko czerniaka oraz ewolucję - wszelka zmiana wyglądu znamion powinna nas zaniepokoić. Ponadto nasz niepokój powinien wzbudzić występujący na skórze odczyn zapalny, jeśli znamię nas swędzi, łuszczy się, krwawi lub sączy się z niego wydzielina.
Jeśli więc dostrzegasz na swojej skórze, któryś z niepokojących objawów, skonsultuj się koniecznie z lekarzem dermatologiem. Pamiętaj, że czerniak wcześnie rozpoznany i usunięty jest zwykle całkowicie wyleczalny!
Czy wiesz, że:
Znamiona skórne pojawiają się w dzieciństwie i zaczynają zanikać w średnim wieku. Ich liczba i umiejscowienie to cechy bardzo indywidualne.
Typowa osoba rasy białej ma około 30 znamion, ale u niektórych może ich być nawet 400. Nie wiadomo, dlaczego tak jest ani jaką rolę pełnią znamiona. Odkryto za to, że osoby, na których skórze jest ich wiele, są wprawdzie bardziej narażone na raka skóry, ale za to ich skóra wolniej się starzeje.
Włosy
Wiele osób skarży się także na zniszczone od słońca włosy, na to że kolor blaknie, że fryzura się źle układa. Włosy, tak samo jak reszta naszego ciała wymagają odpowiedniej pielęgnacji - po wakacjach dobrze jest stosować maski nawilżające, które nakłada się po umyciu włosów.