Zdrowie

Jak właściwie przyjmować leki...

08.07.2017

Jak właściwie przyjmować leki, czyli nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem

Średni czas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim nie przekracza 15 minut. Na zadanie pytań lekarzowi chory ma jedną minutę. W efekcie tego pacjent wychodzi z gabinetu z receptą, nie wiedząc, jak przyjmować lek, jakie mogą być efekty uboczne terapii, jak uniknąć działań niepożądanych, które mogą wynikać z tak ?błahych? powodów, jak niewłaściwa pora przyjmowania leku czy łączenie go z nieodpowiednimi produktami pokarmowymi.

Zniechęcony efektami ubocznymi leczenia pacjent odstawia leki, niwecząc skutki terapii, co ma wpływ nie tylko na jego zdrowie, ale też przekłada się na efekty finansowe wszystkich systemów ochrony zdrowia: koszty zaniechanych terapii lekowych szacuje się na 100 mld dolarów rocznie.

Trudno wyliczyć, jak często niewłaściwie stosowana terapia jest przyczyną zgonu pacjentów, jednak roczne koszty chorób polekowych oraz zgonów z powodu niepożądanych działań leków mogą być równe sumie wydawanej na leki w skali kraju.
Często na efekty farmakoterapii mają wpływ takie czynniki jak: wiek pacjenta, dieta, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, rytmy biologiczne i zjawisko samoleczenia, a nawet właściwa pora zażycia leku. Dlatego najprościej jest sprawdzić w ulotce, czy lek należy spożyć przed, w trakcie czy po spożyciu posiłku.
Popularne pokarmy mogą być bowiem czynnikami modyfikującymi terapię i to zarówno powodując zmniejszenie, jak i zwiększenie wchłaniania leku. Jedna z najczęstszych interakcji jest spowodowana błonnikiem pokarmowym ? obecnie polecanym jako element zdrowej diety, który jednak może zmniejszać wchłanianie wielu leków. Podobnie jak produkty mleczne, skrobia kukurydziana, olej kokosowy, kazeiniany i karagen.
Interakcje leków z pokarmami działają też w drugą stronę. Szczególnie pokarmy bogatotłuszczowe zwiększają wchłanianie teofiliny, leków mebendazolitycznych czy trójpierścieniowych antydepresantów.

Nie bez znaczenia jest też stosowanie diety antyoksydacyjnej, opartej na owocach i warzywach, która może powodować powikłania związane nie tylko z wchłanianiem leku. Zawarte w owocach furanokumaryny i flawonoidy mogą powodować zmienną aktywność izoenzymów cytochromu P450. Dlatego nie należy popijać leków sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym czy aroniowym, warto także spojrzeć na rzeczywistą zawartość soku w soku.
Najlepszą do popicia leku jest przegotowana, przestudzona, wodociągowa, odmineralizowana woda, która nie niesie ryzyka interakcji. Nawet woda mineralna, odzwierciedlenie zdrowego trybu życia, z powodu zawartości minerałów może zmieniać wchłanianie leków. Przykładowo bifosfoniany będą tworzyć nierozpuszczalne kompleksy w przewodzie pokarmowym i nie będą wchłaniane.

Źródło: RynekZdrowia.pl