Niedokrwistość, potocznie zwana anemią, jest zespołem chorobowym, który polega na zmniejszeniu stężenia hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej prawidłowych wartości, dla kobiet dolną granicą jest 12,0 g/dl (gram na decylitr), a dla mężczyzn 13,5g/dl. Przy niższych poziomach tych parametrów rozpoznawana jest anemia.
Rodzaje niedokrwistości:
- spowodowana utratą krwi (organizm traci erytrocyty) - niedokrwistość pokrwotoczna
- spowodowana upośledzonym wytwarzanie erytrocytów (przy chorobach szpiku, przy niedoborze żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego) - niedokrwistość niedoborowa oraz hipoplastyczna
- spowodowana skróconym czasem życia erytrocytów (gdy organizm niszczy erytrocyty) - niedokrwistość hemolityczna (hemoliza jest to rozpad krwinek)
Najczęściej występującym rodzajem niedokrwistości jest ten wynikający z niedoboru żelaza - stanowi on prawie 80% wszystkich niedokrwistości i dotyczy przede wszystkim kobiet.
Jakie są przyczyny anemii?
Anemia najczęściej jest spowodowana niedoborem żelaza i zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Na niedokrwistość cierpią głównie:
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- osoby, które stosują niewłaściwą dietę
- kobiety, które mają obfite miesiączki
- kobiety i mężczyźni po 50 roku życia, u których występują choroby układu pokarmowego (owrzodzenia żołądka i dwunastnicy)
Jakie są objawy anemii?
- bladość skóry
- uczucie osłabienia
- duszność po wysiłku
- ból głowy
- łamliwość włosów i paznokci
- zajady w kącikach ust
- wysuszenie skóry
- szum w uszach
- mroczki przed oczami
- trudności z koncentracją
- słabo ukrwione spojówki
- nudności
- brak energii
- uczucie senności i zmęczenia
Właściwa dieta dla osób u których występuje niedobór żelaza:
- Żelazo zawarte w produktach pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż to zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też dieta wegetariańska sprzyja niedoborowi żelaza a tym samym anemii
- Osoby, które cierpią na niedokrwistość powinny spożywać produkty o wysokiej zawartości żelaza - warzywa strączkowe, podroby, chude wędliny i bogate w witaminę C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka. Warzywa i owoce: czerwona papryka, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki i cytrusy
- Osoby mające problemy z niedokrwistością powinny ograniczyć spożywanie kawy i herbaty - zawierają one związki, które hamują wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego
Jak powinno wyglądać leczenie anemii?
- Najprostszym i zarazem najważniejszym sposobem jest leczenie źródła krwawienia (np. usunięcie polipa jelita grubego, leczenie choroby wrzodowej)
- Warunkiem koniecznym jest modyfikacja i kontrola diety, należy pamiętać o zdrowym odżywianiu się
- W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne - doustne i dożylne preparaty
Anemia jest jedną z najczęstrzych dolegliwości występująca u dorastających dziewczyn (wiek gimnazjalny/ licealny). Jest to często związane z notorycznym odchudzaniem i trybem życia jakie prowadzą nastolatki. W momencie, kiedy organizm potrzebuje jak najwięcej wartości odżywczych: witamin i minerałów jest on tego pozbawiany przez stosowanie nieprawidłowej diety - głodzeniem się. Dlatego rodzice odgrywają tu ważną rolę. Prowadząc córkę, w taki sposób, aby jej dieta była zbilansowana, bogata w substancje odżywcze.