Bardzo wielu ludzi ma problem z obrzękami. Jeżeli taka sytuacja zdarza się sporadycznie i nie towarzyszą jej żadne inne dokuczliwe dolegliwości, nie ma się czego obawiać. Jeżeli natomiast obrzęki pojawiają się regularnie, nie należy tego lekceważyć i trzeba się udać jak najszybciej do lekarza, aby wykluczyć ewentualną chorobę.
Skąd się biorą obrzęki?
- Najczęstszą przyczyną jest zatrzymanie wody w organizmie. U kobiet jest to zwykle spowodowane wahaniem hormonów w cyklu miesięcznym lub stosowaniem środków antykoncepcyjnych.
- Obrzęki powstają także na skutek stosowania nieodpowiedniej diety, ubogiej w białka, które wiążą wodę lub bogatej w sód (sól kuchenna, środki konserwujące żywność).
- Niesprzyjającym czynnikiem jest też wysoka temperatura, nadużywanie alkoholu i tytoniu.
- Na powstawanie obrzęków ma także duży wpływ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej i stojącej (podczas pracy, w podróży).
- Często towarzyszą żylakom podudzi.
Proste metody na pozbycie obrzęków:
- ogranicz spożycie soli, zatrzymuje ona wodę w tkankach
- zadbaj, aby twoja dieta zawierała produkty bogate w potas (np. pomidory, banany, ziemniaki) - wspomagają pracę mięśni i kontrolują gospodarkę wodną w organizmie
- dbaj o aktywność fizyczną, podczas wysiłku odpływ krwi z żył do serca ulega przyspieszeniu, wówczas organizm jest lepiej dotleniony i ma więcej energii
- nie pal tytoniu, nikotyna sprzyja powstawaniu zastojów żylnych
- unikaj wysokich temperatur - powodują rozszerzanie się żył
Obrzęki mogą być także objawem poważniejszych schorzeń takich jak:
- Niewydolność serca, obrzęki występują symetrycznie. Na początku mogą pojawiać się na kostkach, z czasem jednak przechodzą na podudzia. Nasilają się zwykle w ciągu dnia, w nocy natomiast ustępują.
- Kłopoty z tarczycą (zarówno niedoczynność jak i nadczynność) - obrzęk pojawia się albo na twarzy i powiekach, nadając im senny wygląd albo na łydkach.
- Choroby nerek, w tym przypadku obrzęki pojawiają się na twarzy, powiekach (charakterystyczne worki pod oczami) dłoniach i nogach. Mogą także obejmować całe ciało.
- Przewlekła niewydolność żylna - ciągłe uczucie ciężkich nóg, obrzęk i ból następujące po długim staniu lub siedzeniu. Jest to najczęściej zapowiedź powstawania żylaków.
- Zakrzepica żył - ból i opuchlizna pojawiające się na jednej z nóg.
- Stany zapalne, obrzęk ma wtedy charakter miejscowy.