Zdrowie

Światowy Dzień Nerek

11.03.2017

Ma ona przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób jednego z najważniejszych dla człowieka narządów. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpią ponad cztery miliony osób, drugie tyle jest nią zagrożone. Akcję organizuje Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (Nefron), zrzeszający właścicieli publicznych i niepublicznych stacji dializ, informuje portal rynekzdrowia.pl organizator akcji.

Większość osób cierpiących na choroby nerek nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów. Pacjenci trafiają do lekarzy najczęściej dopiero wtedy, gdy zatrucie organizmu jest tak duże, że wpływa na działanie innych organów - podaje Nefron.

Niezależnie od faktu, że choroby nerek często przebiegają przez wiele lat skąpoobjawowo, głównym czynnikiem późnego rozpoznawania jest brak uwzględnienia tych schorzeń w procesie diagnostycznym przez lekarzy. Często choroba nerek stwierdzana jest w stadium, w którym jedyną formą leczenia jest dializoterapia, która odbywa się  najczęściej 3 razy tygodniu po 4-5 godzin. Tak późne rozpoznanie oznacza nie tylko utratę możliwości wcześniejszego wyleczenia lub opóźnienia postępu choroby, ale również znacznie większe ryzyko powikłań, szczególnie ze strony układu krążenia oraz krótsze przeżycie, w porównaniu z pacjentami przygotowanymi do leczenie nerkozastępczego w ramach specjalistycznej opieki nefrologicznej  - mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron.

W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Jednak proste testy pozwalają je wykryć i zapobiec trwałemu uszkodzeniu tego organu.
Celem akcji Nefrotest jest uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki i faktu, iż na wczesnych etapach chorobę można całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój.
Głównym przesłaniem kampanii jest natomiast nakłonieniu do regularnego badania moczu i krwi pod kątem chorób nerek.

www.rynekzdrowia.pl