kobieta

Dziecko

I trymestr - dieta i styl życia

Jaki powinien być styl życia przyszłej mamy? Przede wszystkim zrównoważony! W wymiarze praktycznym oznacza to, że powinien łączyć w sobie odpowiednią dawkę zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz relaksu. Czyli wszystko to co niezbędne dla ciała i ducha.


Dziecko

I trymest - badania prenatalne

W Polsce inwazyjne badania prenatalne proponuje się tylko kobietom powyżej 35 roku życia. Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa występuje u matek starszych. Niestety, większość dzieci obarczonych chorobą (ok. 70%) rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, co im grozi.


Dziecko

I trymestr - jakie są objawy?

Pierwsze tygodnie ciąży, pomimo euforii, radości i nadziei związanej z poczęciem dziecka dla wielu kobiet mogą okazać się bardzo trudnym okresem. Bardzo wiele przyszłych mam czuje, że coś dzieje się z ich ciałem, a mimo to nie potrafi jasno określić przyczyn gorszego samopoczucia lub narastającego dyskomfortu. Senność, zmęczenie, a nawet narastające przygnębienie to tylko część typowych symptomów wczesnej ciąży. Z czasem mogą pojawiać się kolejne np. zmieniająca się jak w kalejdoskopie huśtawka nastrojów: od euforii, poprzez totalne rozczulenie aż do rozdrażnienia. Pierwsze tygodnie ciąży zazwyczaj wiążą się  także z porannymi nudnościami i torsjami.


Zdrowie

Zmiany hormonalne

<span>Po porodzie w ciele kobiety dochodzi do obniżenia stężenia hormonów płciowych:<br /> </span> <ul> <li><span>stężenia estradiolu i progesteronu osiągają wartości z okresu sprzed ciąży  ? to skutek wydalenia łożyska <br /> </span></li> <li><span>u matek karmiących znacznie podwyższa się poziom prolaktyny </span></li></ul>


Zdrowie

Menopauza 2

Termin menopauza dosłownie znaczy ostatnie krwawienie miesięczne. Jest to bardzo ważny i przełomowy moment w życiu kobiety. Proces menopauzy trwa kilka lat, zazwyczaj następuje miedzy 45 a 55 rokiem życia. W tym czasie stopniowo wygasają funkcje hormonalne jajników.