Zaskórniki, krostki, grudki oraz torbiele ropne lokalizujące się w okolicach zwiększonego przetłuszczania się skóry (twarz, czoło, plecy, klatka piersiowa) to znak rozpoznawczy cery ze zmianami trądzikowymi.
Jak powstaje trądzik?
Z tą przypadłością walczą nie tylko nastolatki, ale również osoby dorosłe. O ile u nastolatków trądzik powiązany jest ze zmianami hormonalnymi, tak u osób dorosłych jego występowanie może być spowodowane stresem, zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami czy też predyspozycjami genetycznymi. Trądzik związany jest z nadczynnością gruczołów łojowych oraz nadmiernym rogowaceniem komórek skóry. Zablokowanie ujść gruczołów łojowych przez czop rogowy prowadzi do gromadzenia się wydzieliny, która tworzy zaskórnik. Zaskórnik jest znakomitą pożywką dla bakterii i powstawania zmian zapalnych czyli krost.
W zależności od zaawansowania choroby - trądzik może mieć różne postacie. Warto więc udać się do dermatologa i dowiedzieć się, z którą postacią trądziku mamy do czynienia. Leczenie jest długotrwałe a rezultaty są widoczne dopiero po kilku miesiącach. Warto jednak poczekać, ponieważ zadbana i ładna skóra dodaje pewności siebie. Pamiętaj, że trądzik nie jest zakaźny i nie można go przenieść z jednej osoby na drugą.
Jak pielęgnować skórę na co dzień?
Podstawowym błędem w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie preparatów intensywnie wysuszających i odtłuszczających skórę dlatego:
- dokładnie myj twarz, używając łagodnych dermokosmetycznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej
- używaj toników bezalkoholowych - zwężają ujścia gruczołów łojowych i odświeżają skórę
- delikatnie nawilżaj - wysuszona tonikami oraz lekami cera jest przesuszona - użyj delikatnych kremów nawilżających do skóry trądzikowej
- złuszczaj skórę z rozwagą używając pilingów enzymatycznych - ograniczają przetłuszczanie się skóry, zwężają pory, wygładzają, redukują grudki i zaczerwienienia
- używaj kremów z filtrem przez cały rok - opalanie wysusza skórę, co w przypadku cery trądzikowej powoduje nasilenie wydzielania gruczołów łojowych prowadząc do powstania kolejnych zaskórników i krost
- jedz : ryby, wątróbkę, jajka, masło, marchewkę, szpinak, pomidory i morele, które dostarczają witaminy A ( odpowiedzialnej za złuszczanie się naskórka) oraz produkty obfite w witaminy B2 i B6 czyli: ryby, fasolę, pieczywo pełnoziarniste, migdały, soję, banany ( ograniczają łojotok)
- odwiedź dermatologa
- domowa pielęgnacja zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych skutków dlatego najlepiej udać się do dermatologa, który może zlecić konsultację endokrynologiczną, leczenie farmakologiczne lub zabiegi specjalistyczne.
W przypadku wystąpienia trądzika różanego - krostki są otoczone ropą i pojawia się mocne zaczerwienienie. Podczas choroby skóry, jaką jest trądzik różany, absolutnie zabronione jest wyciskanie krostek. Może to spowodować blizny, których nie da się wyleczyć naturalnymi metodami, jedynie podczas kuracji laserowej, która nie zawsze daje zadowalające efekty. Gdy zobaczymy u siebie duże zmiany, wskazujące na trądzik różany, należy natychmiast udać się do dermatologa - otrzymamy najprawdopodobniej antybiotyk, który zaleczy rany.