Zdrowie

Usłysz świat

14.09.2017

Pamiętajmy, że badania słuchu należy profilaktycznie wykonywać w różnym wieku. Ubytek słuchu początkowo występuje prawie niezauważalnie, dopiero większy niedosłuch skłania nas do wizyty u specjalisty.

  • zbyt głośno ustawiasz radio lub telewizor?
  • prosisz rozmówcę o powtórzenie pytania?
  • gorzej słyszysz w ulicznym hałasie, gwarze kawiarni?
  • unikasz rozmów, bo wstydzisz przyznać się, że niedosłyszysz?
  • czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji?
  • hałasy w tle przeszkadzają Ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi?
  • rozmowa telefoniczna sprawia Ci trudność?
  • ktoś bliski sugerował, że możesz mieć problem ze słyszeniem?

Jeżeli odpowiedź na jedno z tych pytań jest pozytywna należy pomyśleć o kontroli własnego słuchu.

- badania przeprowadzone przez Nowozelandzką Narodową Fundację na rzecz Głuchoniemych udowadniają, że 7 na 10 osób poniżej 30 roku życia ma oznaki trwałego ubytku słuchu spowodowanego zbyt głośną muzyką.

- w Wielkiej Brytanii prawie 30% tzw. ?młodych dorosłych? w wieku od 16 do 34 lat spędza czas w głośnych barach, pubach, nocnych klubach przynajmniej dwa razy w tygodniu. 14 % słucha muzyki z odtwarzacza przez zatrważającą ilość 28 godzin tygodniowo.

- należy zadbać o zmniejszenia natężeń dźwięków w miejscach publicznych - dźwięk klaksonu samochodowego, który słyszymy z odległości 5 metrów wytwarza od 95 - 100 db. Jadąc autobusem jesteśmy stale narażeni na hałas wytwarzany przez jego wnętrze (szum silnika, gwar rozmów, dźwięki telefonów komórkowych), który wynosi około 85 - 90 dB. Według wymogów Unii Europejskiej dotyczących norm hałasu, hałas na miejskich ulicach nie powinien przekraczać maksymalnie 55 dB w dzień i 45 w nocy.

- ponad 80 milionów Europejczyków cierpi z powodu utraty słuchu, około 450 milionów (65% całej populacji) jest narażonych na hałas rzędu 55dB, co może przyczynić się do pojawienia się uczucia niepokoju oraz wystąpienia zakłóceń związanych ze snem, 117 milionów (17% populacji) jest narażonych na hałas rzędu 65dB, co może wpływać negatywnie na ich psychiczne, jak i fizyczne samopoczucie.

Źródło: www.slyszymy.pl