Zdrowie

Zaćma - objawy i metody jej usuwania

08.05.2017

Zaćma pojawia się najczęściej po 60tym r.ż. - rzadko kiedy jest to wada wrodzona. Zaćma jest efektem starzenia się organizmu. Współczesna medycyna jest na drodze przywrócenia ostrości widzenia osobom cierpiącym na to zaburzenie. 

Przyczyny:

  • starzenie się
  • nadmierne narażanie oczu na promienie X podczerwień lub promieniowanie ultrafioletowe
  • choroby układowe (cukrzyca)
  • zapalenie błony naczyniowej oka
  • leki (kortykosteroidy doustne)
  • długotrwałe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe

Objawy:

Zaćma zwykle rozwija się przez kilka lat. Stopniowo następuje coraz większe mętnienie soczewki gałki ocznej. Najczęstszym objawem zaćmy związanej ze starzeniem się jest zamglone lub nieostre widzenie. Bardzo często w niektórych miejscach wzrok nie jest całkiem ostry. Jest to spowodowane pojawieniem się w polu widzenia małych plamek - punktów.
Jeżeli oko z zaćmą zaczyna boleć to znaczy, że doszło do powikłania w postaci jaskry.

Leczenie:

Poprawę widzenia, we wczesnych fazach zaćmy może przynieść noszenie silniejszych okularów. Ważne jest również dobre oświetlenie podczas takich czynności jak na przykład czytanie. Poprawa może jednak nie trwać długo. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu chorej soczewki i zastąpienie jej sztuczną.
Po zabiegu należy odpowiednio dbać o oczy. Przez pierwsze dni po operacji, nie można oka dotykać, ani przemywać - unikamy wtedy pojawienia się infekcji w oku. Wizyta u lekarza zazwyczaj odbywa się co 3 tyg od wykonania zabiegu. Lekarz decyduje czy nadal potrzebujemy okularów o np mniejszej mocy lub całkowicie się ich pozbywamy. Należy również pamiętać o stosowaniu kropli do oczy z antybiotykiem, po operacji. O wyleczone oczy należy szczególnie dbać - odpowiednie światło, odpoczynek oczu od komputera, czytanie książek w pełnym świetle, dzięki temu efekt operacji będzie trwał na długo.