Uroda

Włosom na ratunek!

13.05.2017

Do wypadania włosów należy podejść w kilku etapach:

  • po pierwsze: zmień dietę - uzupełnij ją w nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, same oliwki, pestki ze słonecznika, pestki z dyni - również cenne źródło cynku), co drugi dzień zjadaj sporą ilość białka rybiego w różnej postaci, witaminy i owoce. Nie bój się mrożonek - mają dużo wartości odżywczych.
  • po drugie: skróć włosy o dobre pięć centymetrów (dla panów dobrym rozwiązaniem byłoby obcięcie włosów na zapałkę, a w niektórych przypadkach na zero).
  • po trzecie: zmniejsz użycie suszarki do niezbędnego minimum, podobnie postępuj z urządzeniami prostująco-zakręcającymi.
  • po czwarte: w miarę możliwości ogranicz ilość zanieczyszczeń w  otoczeniu. Zamiast spacerów po centrum w spalinowym smogu, wybierz się za miasto. Świeże powietrze nie tylko dotleni nam mózg, ale także i cebulki włosowe.

Dopasowanie ma znaczenie

Po zastosowaniu tzw. czterech kroków, zabierz się za dobranie odpowiednich preparatów. Na co dzień i od święta. Może się bowiem okazać, że od lat używasz kosmetyków do włosów przetłuszczających się, podczas gdy tak naprawdę masz włosy mieszane. To dlatego coraz częściej swędzi cię skóra głowy, pojawia się łupież, a włosy wyglądają po wysuszeniu jak stóg siana. Włosy mieszane, czyli tłuste u nasady i suche na końcach - szybko tracą świeżość i formę. Są najpowszechniejszym rodzajem włosów i niestety najbardziej uciążliwym. Wymagają używania kilku preparatów - innego do mycia włosów, innego do odżywiania końcówek.

Z kolei włosy przetłuszczające się łatwo się elektryzują i deformują pod czapką czy chustką. Już w kilka godzin po umyciu wyglądają na "wczorajsze". Należy zdać się w dużej mierze na szampony ziołowe, pozbawione olejków i zbyt wielu składników zapachowych. Inną zasadą powinni się kierować posiadacze włosów suchych. Najczęściej są również zniszczone, matowe, łamliwe, z rozdwajającymi się końcówkami. Po umyciu i nałożeniu maseczki czy odżywki wciąż trudno je rozczesać. Suche włosy przeważnie zawdzięczamy nieprawidłowemu farbowaniu włosów, wystawianiu bez ochrony na słońce czy niestosowaniu odpowiednich preparatów odżywiających.

W całym życiu z jednego mieszka włosowego wyrasta 20 włosów, a żywa część włosa jest pod skórą, podczas gdy martwa na powierzchni.

Głównymi składnikami włosa są białko, keratyna oraz barwnik melanina, a gładkość i zdrowie zapewniają włosom gruczoły łojowe w skórze głowy.

Sprawdzone odżywianie

Jeżeli chodzi o same preparaty, to pamiętaj, że balsam jest raczej pozbawiony właściwości leczniczych czy regeneracyjnych. Przeznaczony do codziennej pielęgnacji, wygładza łuski włosa i ułatwia rozczesywanie, ale nic poza tym. Jest za to wygodny w użyciu, wystarczy nałożyć go na kilka minut, a w tym czasie można dokonać dalszej porannej lub wieczornej toalety. Nakładaj go na włosy (przede wszystkim na końcówki), a nie na skórę głowy, w przeciwnym razie szybciej będą się przetłuszczać. Odżywki zawierają więcej składników regeneracyjnych. Sprawdzony preparat możesz stosować dwa, trzy razy w tygodniu. Pomyśl o ziołach. Wzmacniająco działa skrzyp polny, a dokładniej zawarta w nim krzemionka, która zapobiega łamaniu się włosów, hamuje przetłuszczanie skóry głowy i wzmacnia naczynia krwionośne.
Zamiast preparatów, dermatolodzy polecają  skrzypową płukankę, najlepiej w połączeniu z korzeniem mydlnicy i łopianu. Włosom pomoże także płukanka z rumianku. Rumianek znany jest ze swych właściwości przeciwzapalnych i łagodzących, np. uporczywe swędzenie skóry głowy. Polecany właścicielom jasnych włosów z uwagi na właściwości rozjaśniające.

Źródło: Poradnikzdrowie.pl