Przede wszystkim należy pamiętać o spakowaniu stroju kąpielowego, klapek oraz ręcznika. W przypadku dzieci, które nie umieją pływać dobrze jest wyposażyć je w rękawki, koło ratunkowe czy inne gadżety, które pozwolą im się czuć pewnie w wodzie.
Przypomnijmy dziecku, aby pamiętało o nakryciu głowy oraz o codziennym stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB. Powiedzmy także naszym pociechom aby brały na plażę prowiant, przede wszystkim napój.
Bardzo ważne jest aby uczulić dzieci na czas, jaki spędzają w wodzie. Dziecko nie odczuwa utraty ciepła tak, jak dorosły i bardzo łatwo można doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Dlatego też niezwykle ważne jest aby miało przerwy w kąpieli.
Zwróćmy także dzieciom uwagę aby:
- Kąpać się tylko na wyznaczonych, specjalnie przygotowanych kąpieliskach.
- Stosować się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
- Nie wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku
- Nie wskakiwać gwałtownie do wody po dłuższym opalaniu, najlepiej jest polać się wodą przed całkowitym wejściem do niej.
- Nie skakać do nieznanej wody - zawsze należy zbadać głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
- Nie krzyczeć jeżeli nie jest to konieczne
- Nie wyrzucać śmieci do wody
- W przypadku złego samopoczucia należy natychmiast wyjść z wody
- Nie oddalać się od wyznaczonego kąpieliska: jeżeli jesteś początkującym pływakiem ? pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy.