Ponad 85 % Polek twierdzi, iż okres klimakterium wiąże się również ze zmianami nastroju, częsta apatią, nagłymi napadami płaczu.
Czynniki biologiczne jak i niebiologiczne, występujące w okresie menopauzy mogą nasilić występowanie zaburzeń depresyjnych. Do czynników biologicznych zaliczamy zmiany hormonalne, natomiast do niebiologicznych zmiany psychospołeczne, które bardzo często prowadzą do pogorszenia samopoczucia oraz innych zaburzeń emocjonalnych (strata najbliższych, przejście na emeryturę). Psychologowie badający korelację pomiędzy menopauzą a depresją podkreślają również podejście kulturowe - im bardziej negatywne tym większe prawdopodobieństwo wystąpienie depresji w okresie menopauzy.
Czym jest depresja?
Depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne charakteryzujące się pogorszeniem nastroju, zmniejszoną aktywnością, apatią, brakiem energii. Według danych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Cierpi na nią około 10 % populacji, częściej kobiety niż mężczyźni.
Objawy depresji:
- bezsenność
- nadmierna senność
- bóle głowy
- zaburzenia lękowe
- natręctwa
- jadłowstręt
- okresowe nadużywanie alkoholu, leków
- zespół dławicy piersiowej
- świąd skóry
Kiedy udać się do lekarza?
Depresja nie jest łatwa do zdiagnozowania, jak również przez wiele osób uznawana jest za wstydliwą dolegliwość. Jeśli jednak zauważyłeś przynajmniej 5 z poniższych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem :
- obniżony nastroju przez większość dnia
- zobojętnienie
- znaczny spadek lub wzrost wagi
- bezsenność lub nadmierna senność
- podniecenie lub spowolnienie psychoruchowe
- uczucie zmęczenia
- wyraźna utrata energii
- zaburzenia koncentracji,
- nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze, podejmowanie prób samobójczych
- skłonności do myślenia o sobie w niekorzystny sposób, poczucie winy