Zdrowie Styl życia

Jak dożyć 100 lat?

01.09.2017

Na długość życia człowieka wpływa nie tylko to, ile je i jak dużo się rusza. Ważne, czy jest towarzyski, nie chrapie, a nawet czy używa Internetu. Kolejne badania naukowe odkrywają nowe tajemnice długowieczności. Niektóre są zaskakujące, inne banalne. Na jedne mamy wpływ, inne są poza naszym zasięgiem.

Jak pisze Rzeczpospolita według obecnej wiedzy tajemnica długowieczności leży między innymi w dwunastu regułach dotyczących zdrowego stylu życia:

15 uderzeń w 15 sekund, czyli dobrze zaprogramowane serce

Tętno idealne zapowiadające długie życie powinno wynosić 60 uderzeń na minutę. U większości ludzi serce bije z prędkością od 60 do 100 uderzeń. Regułą jest, że wolno bijące serca to te wytrenowane, należące do sportowców.

Późne macierzyństwo to szanse na długie życie kobiety

Chodzi o kobiety, którym w wieku 44 i więcej lat udaje się naturalnie zajść w ciążę. Dowodów dostarczyli uczeni z University of Utah. Jak tłumaczy ich kierownik Ken R. Smith, możliwość poczęcia w tym wieku i urodzenie zdrowego dziecka jest poważnym świadectwem dobrej kondycji fizycznej organizmu.

Potwierdzają to badania polskich 100-latków "PolStu2001", które objęły ponad 300 osób. ? Kobiety, które dożyły sędziwego wieku, bardzo rzadko rodziły jako nastolatki - stwierdza w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, koordynator projektu.

Płaski brzuch

Fałdy tłuszczu na brzuchu, nawet przy właściwym wskaźniku masy ciała (BMI), sygnalizują problemy zdrowotne. Z otyłością brzuszną wiąże się zwiększona liczba i aktywność metabolicznie aktywnych komórek tłuszczowych. To z kolei prowadzi do uwalniania większej ilości trójglicerydów, a w konsekwencji do zaburzeń krążeniowych i metabolicznych.

Korzystanie z nowinek techniki, to zdaniem naukowców w przypadku starszych ludzi dobra recepta na zachowanie sprawności umysłu

Osoby, które przez całe życie są ciekawe świata, żyją dłużej - potwierdza dr Jarosław Król. Widać to wśród jego pacjentów korzystających w ramach telemedycyny z nowych technologii.

Wolność od chrapania

Chrapanie w pozycji siedzącej oraz w czasie krótkiej drzemki może sugerować chorobę - obturacyjny bezdech senny. Z powodu zamykania się dróg oddechowych u osób chorych dochodzi w czasie snu do przerw w oddychaniu.

Jak wynika z międzynarodowego projektu badawczego Sleep Heart Health Study, nieleczony bezdech senny zwiększa zagrożenie rozwojem chorób układu krążenia i cukrzycy. Ryzyko przedwczesnej śmierci osoby cierpiącej na bezdech jest o 50 proc. wyższe niż niedotkniętej tą dolegliwością. To wniosek z wieloletnich obserwacji kilku tysięcy ludzi.

Przekwitanie po 52. roku życia. Stosunkowo późne pojawienie się u kobiety menopauzy zwiastuje, że będzie się ona długo cieszyć zdrowiem

? Sygnalizuje to mniejsze zagrożenie rozwoju choroby serca - twierdzi Mary Jane Minkin, profesor położnictwa i ginekologii z Yale University School of Medicine. Do okresu przekwitania niezwykle ważnym czynnikiem chroniącym kobiece serce są hormony, estrogeny. Ich działanie korzystnie wpływa między innymi na śródbłonek, a więc warstwę komórek wyściełającą naczynia krwionośne.

Zajadanie się owsianką z malinami

Większość mieszkańców państw rozwiniętych zjada dziennie około 14 - 17 g błonnika pokarmowego. Wystarczy zwiększyć tę ilość o kolejne 10 g, by zmniejszyć o kilkanaście procent ryzyko śmierci z powodu choroby serca - wyliczyli holenderscy uczeni. Błonnik, przechodząc przez przewód pokarmowy, dobrze wpływa na pracę jelit. W rezultacie pomaga w zmniejszeniu poziomu tzw. złego cholesterolu, zwiększa wrażliwość na insulinę, reguluje poziom cukru we krwi i pomaga walczyć z nadwagą. Bogatym źródłem tego składnika jest owsianka.

Poczucie młodości nie wynikające z metryki

Czuję się o kilkanaście lat młodszy, niż jestem naprawdę, zwierzali się uczestnicy badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Michigan. Oprócz wieku (mieli 70 i więcej lat) łączyło ich coś jeszcze: dobry stan zdrowia.
Myślenie w ten sposób na swój temat zwiększa poczucie optymizmu - tłumaczy Jacqui Smith, profesor psychologii z amerykańskiego uniwersytetu.

Jest też źródłem motywacji do podejmowania wyzwań. A to z kolei redukuje poziom stresu, wpływa krzepiąco na system odpornościowy i zmniejsza ryzyko zapadania na rozmaite choroby.

Liczenie kalorii

Mężczyźni i kobiety, którzy ograniczają liczbę zjadanych przez siebie kalorii do 1,4 - 2 tys. dziennie są dosłownie młodsi, ustalili naukowcy z Washington University w Saint Louis. Ich serca pracują podobnie jak serca osób, które według metryki mają 15 lat mniej.

Bieganie: 40 minut dziennie

Osoby, które poświęcają tyle czasu na uprawianie joggingu, żyją dłużej i mimo posuwania się w czasie dobrze funkcjonują, także pod względem psychicznym. Dowiodły tego badania naukowców ze Stanford University School of Medicine. Trwały 21 lat i polegały na śledzeniu losów osób, które biegały, i tych, które tego nie robiły.

Dostatek witaminy D

Ceną za jej niedobór może być nie tylko większa podatność na infekcje. Na liście zagrożeń wypływających z braku witaminy D znajdują się również cukrzyca, choroby serca, nowotwory, a nawet choroby psychiczne. W związku z tym, że odgrywa ona ważną rolę w procesie tworzenia się zdrowych kości, to jej niedostatek objawia się u dzieci krzywicą, a u ludzi dorosłych może sprzyjać osteoporozie.

Towarzyskie usposobienie

Starsze osoby, które mają wiele kontaktów społecznych i oceniają je jako dobre, aż trzykrotnie częściej cieszą się dobrym zdrowiem niż odludki - wynika z badań socjologów z University of Chicago. Ma to uzasadnienie biochemiczne. Takie osoby mają z reguły niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu - ustalili uczeni ze szwedzkiego Karolinska Institutet.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl