Pierwsza miesiączka:
Czas pojawienia się pierwszej miesiączki jest różny i opóźniony przez karmienie piersią. U części niekarmiących kobiet pierwsza miesiączka występuje ok. 6 tyg. po porodzie, natomiast owulacja już w 2-4 tygodniu po porodzie. U kobiet karmiących owulacja pojawia się w 10 - tym tygodniu po porodzie.
Zmiany w narządach płciowych
Połóg to również moment, w którym zachodzą istotne zmiany w narządach płciowych młodej mamy. Macica powraca do poprzedniego rozmiaru ok. 6 tygodni po porodzie, zmniejszając swój wymiar o ok. 1 cm każdego dnia połogu. Karmienie piersią przyśpiesza ten proces, ponieważ pobudzanie brodawek sutkowych w czasie karmienia uwalnia hormon odpowiedzialny za skracanie się mięśni macicy. Zmniejszaniu się macicy mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe.
W okresie poporodowym przez 3-4 tygodnie z macicy wydzielane są tzw. odchody mogące przyjmować charakter krwisty (kilka pierwszych dni po porodzie), surowiczy lub biały (w końcowym okresie plamienia tj. 10 doba po porodzie). Ustępują całkowicie w ok. 4 tygodniu połogu. Pamiętać należy, że odchody połogowe mogą być dobrą pożywką dla bakterii i przy nieodpowiedniej dbałości o higienę mogą stać się źródłem zakażenia. O zakażaniu świadczy przykry (gnilny) zapach wydzieliny. Zmianom połogowym podlega również szyjka macicy, pochwa i przepona miednicy.