Zdrowie Styl życia

Palenie a ciąża

23.07.2017

Palenie w trakcie ciąży jest niezwykle niebezpieczne i bardzo często kobiety mające urodzić dziecko nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych na jakie narażają swoją jeszcze nienarodzoną pociechę. Substancje toksyczne w organizmie matki, które dostają się do krążenia matczyno-płodowego, mogą spowodować u malutkiego, jeszcze rozwijającego się dziecka, wiele chorób takich jak niedorozwój umysłowy lub porażenie mózgowe, a w najgorszej sytuacji mogą prowadzić do poronieninia.

Dzieci kobiet, które paliły w trakcie ciąży, na ogół rodzą się o wiele mniejsze i rozwijają się niesymetrycznie. Są także bardziej nadpobudliwe, mają obniżoną odporność, a także zwiększone ryzyko alergii. Najlepiej jest więc zupełnie rzucić palenie, przynajmniej na okres trwania ciąży, aby nie ryzykować i nie narażać życia swojego dziecka oraz własnego.

Jakie są skutki palenia?

Skutki palenia papierosów mogą być bardzo poważne, a także niejednokrotnie mogą zagrażać życiu. Dym z papierosów może powodować choroby infekcyjne układu oddechowego, np. zapalenie płuc i oskrzeli. W późniejszych latach może też doprowadzić do różnych niebezpiecznych odmian raka, np.: płuc, nerki, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani,  pęcherza moczowego ale również takich chorób jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy lub przepukliny jelitowe. Palenie szkodzi nie tylko zdrowiu, ale również urodzie. Szczególnie bolesne może to być dla młodych dziewcząt, u których palenie tytoniu może wywołać zaostrzony stan schorzeń skóry - trądzik lub łuszczycę. U kobiet zaczynających palić w młodym wieku pojawiają się także zmarszczki - o wiele wcześniej niż u ich niepalących rówieśniczek.